Najefektywniejszym sposobem poszukiwania ciekawej pracy to rekomendacje znajomych i dobre relacje w branży, a na jedno i drugie trzeba sobie zapracować.

27 09-2018
Jak marketing pomoże Ci znaleźć pracę Twoich marzeń?

Realizujemy szkolenia dla MŚP o tematyce związanej z marketingiem. Jeśli są to szkolenia wynikające z projektów związanych z otrzymaniem grantu, to standardowo prezentujemy podstawy związane z pozyskaniem klienta i budowaniem wizerunku (taki program, a i czasu jest mało).

Uczestnicy tych szkoleń, choć sami aktywnie korzystający z internetu, często negują potrzebę wykorzystania mediów elektronicznych w marketingu ich firmy i przewracają oczami widząc konkretne argumenty, poparte liczbami, dotyczące możliwości tego medium.

Co ciekawsze, jeśli są to osoby z rocznika 90+, to porównywanie możliwości marketingowych związanych z tradycyjnymi mediami, a mediami elektronicznymi jest zupełnym archaizmem. Nie znają oni bowiem rzeczywistości bez internetu, chociaż z drugiej strony, nie widzą często korzyści płynących z marketingu internetowego.

Co dopiero szkolenie, które ostatnio przygotowaliśmy - dla młodzieży 17-18 letniej na temat wykorzystania mediów elektronicznych w procesie rekrutacyjnym.

I co to ma wspólnego z marketingiem?

Rozmowa z młodzieżą o czasach, kiedy internetu nie było, nie ma sensu. To tak, jak moje dzieci piszą zadanie na temat porównania czasów współczesnych ze średniowieczem. Ja też robiłam w szkole podstawowej takie zadanie, ale moja odpowiedź, a odpowiedź moich dzieci, to zupełnie różne wypracowania, chociaż każde jest dobre.

Jeśli internet tak bardzo zmienił naszą rzeczywistość, to dlaczego miał pominąć procesy rekrutacyjne? Nie pominął i zmienił je również w znacznym stopniu, tak, jak chociażby, obszary dotyczące komunikacji, budowania relacji, sposobu autoprezentacji, atrakcyjności treści, czasu dotarcia do informacji, formy zatrudnienia, czy sposobów poszukiwania pracy.

Komunikacja
Na początku rekrutacji bywa anonimowa ze strony firmy rekrutującej pracownika, co daje jej komfort odpowiedzi tylko na wybrane oferty i oszczędza czas, na komunikację z wszystkimi uczestnikami procesu. Nie trzeba odmawiać, co jest przyjemnym procesem, a komunikację spersonalizowaną nawiązuje się tylko z kilkoma, wybranymi osobami.

Budowanie relacji
Na proces rekrutacji można spojrzeć szerzej, jak na całą swoją karierę zawodową. Wtedy Budowanie relacji nie dotyczy tylko tego momentu, kiedy pracy szukamy, ale jest świadomym budowaniem relacji z osobami, które mają znajomości, które mogą nas zarekomendować i polecić, lub nawet zatrudnić. Zbuduj dobrą jakościowo sieć, a wykorzystasz ją w odpowiednim momencie w określony sposób.

Sposób autoprezentacji i atrakcyjności treści
Wszystkie nasze kroki w sieci pozostają na zawsze (nawet delete nie usuwa treści na amen). Więc nasz sposób prezentacji, treści, które zamieszczamy, niekoniecznie o sobie, ale promujemy poprzez publikacje w internecie, świadczą o nas, prezentują nas, nasz pogląd na świat, pokazują nasze relacje z innymi. Budowanie relacji i sposób autoprezentacji są ze sobą powiązane.

Oto przykład, specjalnie nie związany z biznesem, a z urodzinami.

W dniu swoich urodzin nie myślałam wcale, że będę pisała taki artykuł, ale prezentację treści na Facebooku przygotowałam porządnie (np.zadbałam o dobre zdjęcie). Nie jestem aktywna jakoś bardzo na FB, ale na mój urodzinowy post (1 zdanie + 3 fotki) otrzymałam 36 komentarzy i ponad 40 like it! , a czatowałam z 72 osobami. Relacje z ludźmi, którzy zareagowali buduję organicznie na Facebooku (choć słabo) od grudnia 2007 r.

Na pewno gdybym nagrała video z tortem, ten post cieszyłby się większym powodzeniem, bo najbardziej w sieci lubimy fajne filmiki :)

To w jaki sposób budujemy wizerunek, jak nas widzi potencjalny pracodawca, ma znaczenie, gdyż szukając pracy, wysyłając swoje cv, nawet jak nim zamieścimy linków do naszych social mediów, to pracodawca łatwo nas sprawdzi w kanałach social media.

Czas dotarcia do informacji
Dzięki wykorzystaniu internetu do informacji docieramy dziś bardzo szybko, bardzo szybko sama informacja jest umieszczona w takim medium, jakim jest internet, z wykorzystaniem wyszukiwarek internetowych, to czego szukamy, może odpowiadać dokładnie naszym potrzebom.

Zobaczmy na przykładzie serwisu rekrutacyjnego pracuj.pl, jak szybko proces rekrutacji może przebiegać. Pracodawca publikujący ogłoszenie o pracę ma możliwość umieszczenia informacji w czasie rzeczywistyłm, a tuż po publikacji jego oferty, osoby poszukujące pracy mogą na nią odpowiedzieć, odnajdując ofertę, albo poprzez wyszukiwarkę, albo w spersonalizowanym newsletterze, wysyłając swoje dokumenty aplikacyjne za pomocą przycisku APLIKUJ. I tuż zaraz pracodawca ma dostęp do tych dokumentów.

Forma zatrudnienia
Dzięki internetowi, zasobom w chmurze, komunikatorom, onlinowym narzędziom do zarządzania zadaniami, dziś niekoniecznie musimy do pracy wychodzić z domu. Możemy korzystając z internetu wykonywać swoją pracę zdalnie (remote work) bez wpływu dla jej rezultatów.

Sposoby poszukiwania pracy
Kiedyś, poszukując pracy, można było zanieść swoje cv do agencji pośrednictwa pracy, drzwi stały otworem. Dziś wprost przeciwnie. Agencje i pracodawcy zastrzegają, że skontaktują się tylko z wybranymi kandydatami, i to częściej agencje “wyławiają pracowników” i prezentują im ofertę swoich klientów. Dziś korzystamy z serwisów z ogłoszeniami o pracę lub poszukujemy ofert na stronach www firm, w których chcielibyśmy pracować.

Na pewno dawniej i dziś najefektywniejszym sposobem poszukiwania ciekawej pracy to rekomendacje znajomych i dobre relacje w branży, a na jedno i drugie trzeba sobie zapracować budując swój profesjonalny wizerunek.

Szkolenie młodzieży na temat wykorzystania mediów elektronicznych (social mediów, z uwzględnieniem tematów pozycjonowania treści, budowania atrakcyjnego contentu, skierowane było dla młodzieży z Zespołem Aspergera, przygotowane i realizowane dla Fundacji SuperPower w październiku 2018)

Powiązany artykuł

  • 21 09-2018
    SPRAWDŹ DLACZEGO WSPÓŁPRACA Z NAMI PO PROSTU SIĘ OPŁACA

    Oszczędzaj czas i pieniądze współpracując z kilkuosobowym zespołem specjalistów do spraw marketingu. Efekty działań marketingowych zobaczysz bardzo szybko.

    Zobacz więcej...